Zabezpečení oken: Systémy a tipy pro ochranu

Bezpečnost domova je pochopitelně prioritou téměř každého majitele nemovitosti. A když jde o důležité prvky jako jsou okna, ochrana nabývá ještě většího významu. Dřevěná okna jsou nejen esteticky přitažlivá, ale je důležité se zaměřit i na jejich bezpečnostní opatření. Ovšem nenechte se mýlit, bezpečnost nemusí nutně znamenat kompromis s estetikou.

Základní bezpečnostní opatření

Než začneme s pokročilejšími systémy, je důležité znát v souvislosti s dřevěnými okny základní bezpečnostní opatření:

 1. Zajištění dřevěných oken bezpečnostním kováním je základním krokem ke zvýšení jejich bezpečnosti.
 2. Kovové rolety nebo mříže mohou velmi účinně chránit vaše okna před nežádoucími návštěvníky.
 3. Dobře osvětlené exteriéry vašeho domu snižují riziko vloupání. Zvažte instalaci pohybových senzorů a nočního osvětlení poblíž oken.
 4. Navazujte dobré vztahy se sousedy. Zapojením se do místní komunity získáte nejen větší pocit ochrany, ale také aktivně přispějete k celkové bezpečnosti.

Moderní technologie pro ochranu

V dnešní době máme k dispozici řadu zabezpečovacích prvků pro okna, které slouží ke zvýšení bezpečnosti a ochrany proti vloupání. Je důležité vybírat okna s odpovídajícími bezpečnostními prvky podle konkrétních potřeb.

 1. Bezpečnostní kování je speciální typ okenní převodovky a uzávěrů, který je navržen tak, aby poskytoval vyšší úroveň ochrany. Má robustní konstrukci a vyšší odolnost proti pokusu o vytržení nebo násilné otevření okna.
 2. Lepené bezpečnostní sklo je složeno ze dvou nebo více vrstev skla spojených speciálním bezpečnostním pryskyřicovým filmem. Tato technologie zajišťuje, že i když je sklo rozbito, zůstává spojeno a nevznikají ostré střepy, což snižuje riziko úrazu a zároveň ztěžuje neoprávněný vstup.
 3. Skrytý magnetový senzor pro EZS (elektronickou zabezpečovací signalizaci) je součástí elektronické zabezpečovací signalizace (alarmu) a je umístěn v rámu okna. Pokud je okno násilně otevřeno nebo dojde k pokusu o narušení zabezpečení, systém vyšle signál a aktivuje alarm. Moderní bezpečnostní alarmy jsou propojeny s mobilními aplikacemi, což vám umožní sledovat stav domova v reálném čase a přijímat upozornění v případě potenciálního nebezpečí. Snímače integrované v kování umožňují snímat polohu kliky a zjistit, zda je okno opravdu zavřeno klikou nebo jen přivřeno.
 4. Bezpečnostní kliky s pojistkou proti otočení jsou vybaveny pojistkou, která brání otočení kličky z venku, například při pokusu o odvrtání rámu pod klikou a snaze o její otočení.
 5. Bezpečnostní fólie poskytuje další vrstvu ochrany. Podobně jako u lepeného bezpečnostního skla se při pokusu o narušení okna sklo rozlomí, ale fólie zabrání jeho úplnému prasknutí.
 6. Bezpečnostní kamery v blízkosti oken fungují jako prevence proti zlodějům. Díky pokroku ve vývoji kamer jsou dnes dostupné kvalitní kamery, které nabízejí vysoké rozlišení, široké úhly záběru a poskytují neomezený dohled. Navíc mnoho z nich je vybaveno funkcí detekce pohybu, která vás okamžitě upozorní na podezřelé aktivity v okolí. V neposlední řadě poskytují tyto kamery důležité důkazy v případě vloupání.

Běžné zásady pro ochranu domova

Kromě investice do moderních bezpečnostních systémů je několik zásad, na které je třeba brát z důvodu bezpečnosti ohled:

 1. Nikdy neopouštějte domov, aniž byste důkladně zavřeli všechna okna a dveře.
 2. Provádějte pravidelnou údržbu okenního kování, abyste zajistili jeho dlouhou životnost a funkčnost.
 3. Okenice nebo závěsy na oknech zabraňují nechtěným pohledům zvenčí.
 4. Důležité cennosti a jiná lákadla, které by mohly být viditelné z venku, schovejte z dohledu.

Zabezpečení dřevěných oken není nereálným úkolem. S vhodnými bezpečnostními opatřeními můžete efektivně zvýšit ochranu svého domova. Moderní technologie – bezpečnostní kamery, inteligentní senzory a bezpečnostní kliky – jsou jen některými z možností, které mohou zlepšit ochranu vašeho domova. Díky těmto inovacím můžete mít klidnější mysl a pocit bezpečí, a to i v době, kdy nejste fyzicky přítomni doma.

Další články

Jaké dřevo vybrat pro okna a dveře

Jaké dřevo vybrat pro okna a dveře?

Při renovaci či stavbě domu je výběr správného materiálu oken a dveří klíčovým krokem. Dřevo je díky své přirozené kráse,...
Životnost dřevěných oken

Životnost dřevěných oken: Jak zajistit perfektní stav po mnoho let

Dřevěná okna patří pro své jedinečné kouzlo domácké atmosféry k nejoblíbenějším volbám mnoha majitelů domů. Jsou-li kvalitně vyrobená a správně...

Dřevěná okna a zvýšení hodnoty nemovitosti: Když investice spojí krásu s užitečností

Když přemýšlíme o investicích do našeho domova či nemovitosti, hledáme ty, které nejen přidají na hodnotě, ale také nám dlouhodobě...